Büyükelçiliğimiz Tarafından Düzenlenen ve Destek Sağlanan Kültür-Sanat Etkinlikleri ile Sosyal Faaliyetler (2012-2018), 9.01.2019

2012

14 Şubat 2012 tarihinde Moskova Müzik Evinde orkestra şefi Cem Mansur’un yönetimindeki Moskova Virtüözleri Devlet Oda Orkestrası bir konser vermiştir.

4 Mayıs 2012 tarihinde Moskova’da Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerimiz Bahar Şenliği kapsamında ülkemizi tanıtıcı bir stand açmışlardır.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, Ekaterinburg Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu’nun 100. yıl kutlamaları kapsamında 23-25 Mayıs 2012 tarihlerinde Ekaterinburg’da Mozart’ın Saraydan Kız Kaçırma isimli operasını sahnelemiştir.

2012 yılında kurulan Moskova Türk Tiyatrosu, 1 Haziran 2012 tarihinde hazırladığı “Ortaya Karışık” isimli komedi oyununu sahnelemiştir.

3 Haziran 2012 tarihinde şair Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü anma programı çerçevesinde halk sanatçısı Yavuz Bingöl Moskova’da bir konser vermiştir.

Piyanistlerimiz Damla Yılmaz ve Cemil Yener Gökbudak 7 Ağustos 2012 tarihinde Moskova’da Çaykovski Konservatuarı Rahmaninov Salonu’nda bir konser vermişlerdir.

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerimiz Cumhuriyet Bayramını 27 Ekim 2012 tarihinde üniversitelerinde düzenledikleri bir etkinlikle kutlamışlardır.

Eski Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, turizm konusunda düzenlenen bir sempozyuma katılmak üzere 12 Kasım 2012 tarihinde Moskova’ya gelmiş ve Moskova Kültür ve Sanat Üniversitesinde fahri doktora ünvanı almış ve temaslarda bulunmuştur.

Beral Madra'nın küratörlüğünü üstlendiği Aydan Salahova'nın "Fascinans&Tremendum" isimli sergisi Moskova Modern Sanat Müzesi'nde 3 Aralık 2012 tarihinde açılmıştır.

Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde (MGIMO) 14 Aralık 2012 tarihinde düzenlenen Uluslararası Mutfak Günü'ne Türk öğrenciler bir standla katılmışlardır.

2013

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik, “Intourmarket-2013” Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmak üzere, 15-17 Mart 2013 tarihlerinde Moskova’yı ziyaret etmiştir. Bakan Sayın Çelik, bu çerçevede 16 Mart 2013 tarihinde fuarın resmi açılış törenine katılmış, bilahare RF Kültür Bakanı Vladimir Medinskiy ile Türk standında ikili bir görüşme gerçekleştirmiştir. Bakan Sayın Çelik, 17 Mart 2013 tarihinde resmi Rus haber ajansı Itar-Tass’a da bir mülakat vermiştir. Sayın Bakan ayrıca, 16 Mart 2013 günü bazı Rus basın mensuplarıyla kahvaltıda biraraya gelmiştir.

Rusya'nın en öndegelen üniversitesi Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi'nin Tarih Fakültesi Dekanı Profesör Sergey Karpov'un vaki daveti üzerine, Büyükelçi Aydın Sezgin tarafından 18 Mart 2013 tarihinde anılan Fakültede "Türk Dış Politikası" başlıklı bir konferans verilmiştir.

RF Dışişleri Bakanlığına bağlı Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (MGIMO) bünyesindeki Türk Kulübü tarafından 4 Nisan 2013 tarihinde düzenlenen "2002-2012 Döneminde Türkiye ile Rusya Arasında Sosyal, Beşeri ve Ekonomik İşbirliği" konulu konferanstaBüyükelçi Aydın Sezgin tarafındanTürkiye-RF İlişkileri başlıklı bir sunum yapılmıştır.

17-21 Nisan 2013 tarihleri arasında İstanbul'da Rus Kültürü Festivali düzenlenmiştir.

18-24 Ekim 2013 tarihleri arasında Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı’nda “Hint-Avrupa Kültürel Topluluklarında Ses Modelleri” konulu 2. Uluslararası Yuvarlak Masa Toplantısı’nın “Anadolu-Rus-Pers: Hint-Avrupa Müzik Dünyasının Tarihi Merkezleri” başlıklı oturumuna Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı öğretim görevlilerince katılım sağlanmış ve anılan etkinlik kapsamında bir Türk Müziği Konseri verilmiştir.

16-22 Kasım 2013 tarihleri arasında Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı’nda “Ankara Güneşi – Rusya’da Hacettepe Üniversitesi Haftası” başlıklı etkinlikler haftası düzenlenmiştir. Hafta 16 Kasım 2013 tarihinde “Moskviç Kültür Merkezi” konser salonunda bir Türk Halk Müziği Konseri ile başlamıştır. 17-20 Kasım 2013 tarihlerinde de, Hacettepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası, Moskova Çaykovski Devlet Konservatuarı’nın salonlarında konserler vermiştir.

2014

29 Ocak 2014 tarihinde Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşavirliğince THY ile birlikte turizm şirketlerine yönelik olarak Türkiye’nin tarihi, kültürel ve turistik değerlerine yönelik tanıtım toplantısı gerçekleştirilmiştir.

16-19 Mart 2014 tarihlerinde 9. Moskova Turizm Fuarına katılınmış ve ülkemizin tanıtımı yapılmıştır.

20-23 Mart 2014 tarihlerinde 22. Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı’na (MITT 2014) katılım sağlanarak ülkemizin tanıtımı gerçekleştirilmiştir. Fuar boyunca Kültür ve Turizm Bakanlığımız Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Halk Dansları ekibi tarafından gösteriler düzenlenmiştir.

Nisan 2014’te Kültür ve Turizm Bakanlığımız Devlet Opera ve Balesi eski Genel Müdürü ve Devlet Sanatçısı Rengin Gökmen tarafından Ufa şehrinde senfoni konserleri verilmiştir.

Mayıs-Haziran aylarında Moskova’da Büyükelçiliğimiz Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ile Art –Football organizasyon komitesi eşgüdümünde Türk sanatçılarının katılımı ile spor ve konser etkinlikleri düzenlenmiştir.

22 Ağustos 2014 tarihinde S.Petersburg’da Intourist ile birlikte Türkiye Gecesi düzenlenmiştir.

3-7 Eylül 2014 tarihlerinde düzenlenen Moskova Uluslararası Kitap Fuarı’na katılım sağlanmıştır.

18-21 Eylül 2014 tarihlerinde 20. “LEISURE-2014” Moskova Turizm Fuarı’na katılım sağlanmış ve ülkemizin tanıtımı yapılmıştır.

25-26 Eylül 2014 tarihlerinde Moskova’da Kültür ve Turizm Bakanlığımız ve Türkiye Aşçılar Federasyonu eşgüdümünde “Türk Yemekleri Yarışması” düzenlenmiştir.

9-11 Ekim 2014 tarihlerinde St. Petersburg’da düzenlenen BDT Uluslararası Seyahat ve Turizm fuarına katılım sağlanarak ülkemizin tanıtımı yapılmıştır.

11 Ekim tarihinde, Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu (MTKO) tarafından düzenlenen 2014-2015 Çocuk Kulübü açılışı yapılmıştır.

Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu tarafından Büyükelçiliğimizin himayesinde 8 Kasım 2014 Cumartesi günü “Swissotel Krasnye Holmy”de Cumhuriyetimizin ilanının 91’inci yıldönümü vesilesiyle düzenlenen 7.Geleneksel Cumhuriyet Balosu’na Büyükelçilik mensuplarınca da katılım sağlanmıştır.

VGİK Üniversitesi’yle işbirliği halinde düzenlenen “Dünya Sinema Akademisi ile Buluşma” Projesi kapsamında Yapımcılar Elif Dağdeviren ve Zeynep Atakan, müzisyen Selim Atakan, yönetmen Kutluğ Ataman, yazar Yekta Kopan, İstanbul Üniversitesi Sinema Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Ergün Yolcu ve Yrd. Doç. Dr. Özgü Yolcu’nun katılımıyla, “Bir Zamanlar Anadolu’da”, “Kuzu” ve“Patron Mutlu Son İstiyor” filmlerinin gösterimi 21-22 Kasım 2014 tarihlerinde Moskova’da yapılmıştır.

2014 yılında Kazan-Türk Dünyası Kültür Başkenti Programı çerçevesinde düzenlenen etkinliklere ülkemizce yoğun şekilde katılım sağlanmıştır.

2015

“1914-1924 Yıllarında Rusya’daki Savaş Esiri Türk Asker ve Sivilleri” adlı Rusça bir kitap yayınlayan tarihçi Doç. Dr. Vitaliy Poznahirev 3 Şubat 2015'te Büyükelçiliğimizde bir konferans vermiştir.

24 Şubat 2015 tarihinde Moskova'da kain Tolerans Müzesi'nde Türk Pasaportu filminin gösterimi yapılmıştır.

4 Mart 2015 tarihinde Moskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı ve Gnesins Rus Müzik Akademisi yetkilileri ve konservatuvarda okuyan Türk öğrencilerle Büyükelçilik Rezidansı'nda düzenlenen yemekte biraraya gelinmiştir.

Türk-Rus Toplumsal Forumu'nun Tarih Komitesi Eşbaşkanı Prof.Dr. İlber Ortaylı, çeşitli temaslarda bulunmak ve bir konferans vermek üzere 9-12 Mart tarihlerinde Moskova'yı ziyaret etmiştir.

Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman sanat dalında öğretim görevlisi Gülen Ege Serter ve Şeniz Aybulus ile Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı viyola ve çello sanat dalında öğretim görevlisi Elena Nayman Ünaldı ve Mutlu Varlık Kocaili'den oluşan "Nemeth Quartet" adlı Türk müzik grubu, 17 Mart günü Rusya'nın en köklü müzik eğitimi kurumları arasında yer alanMoskova Çaykovski Devlet Konservatuvarı'nda konser vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik 18 Mart 2015 tarihinde MITT-2015 Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na katılmış; Fuarda ülkemizin tanıtımı amacıyla bir Türkiye standının ve"Türkiye: Dünyanın En Büyük Müzesi" adlı serginin açılışı yapılmış; Fuar katılımcılarına standımızdaTürk yemekleri ikram edilmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Sayın Naci Koru ve eşi Sayın Hümeyra Canan Koru, 8 Nisan günü Moskova'dasanatçı Gülsen-Doğan Soysal çiftinin dekoratif cam ve resim sergisinin açılışını yapmıştır.

Gazi Üniversitesi'nde Prof. Dr. Mustafa Tatçı, Yazar veFilm-Yönetmeni Sadık Yılmaz, Gazeteci-Yazar Fatma Leyla Kaplanoğlu ve Santurî-Musikişinas Sedat Anar'dan oluşan heyetimiz, 20-23 Nisan 2015 tarihleri arasında Moskova Çaykovski DevletKonservatuvarı'nda Türk edebiyatı üzerine konferanslar vermişve Türk müziğinden dinletiler sunmuştur.Grup, 20 Nisan günü RF Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Diplomasi Akademisi'ndeve 23 Nisan günü Gorki Enstitüsü'nde öğrencilerle de biraraya gelmiştir.

RF Kültür Bakanı’nın, Devlet Başkanı Putin’in Kültür Danışmanı Vladimir Tolstoy’un, akademisyenlerin, sanatçıların, yazarların ve basın mensuplarının katılımıyla, Moskova’daki Tolstoy müzesi ile işbirliği halinde, 22 Nisan 2015 günü Büyükelçilik İkametgahı’nda ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’u anma etkinliği düzenlenmiştir.

Türk-Sovyet İlişkilerinin Tesisinin 95. Yıldönümü çerçevesinde, RF Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi ile Büyükelçiliğimizin organizasyonunda 22 Nisan tarihinde Moskova’da “Tarihten Günümüze Türk-Rus İlişkileri Konferansı” düzenlenmiştir. Konferans vesilesiyle, Çanakkale Savaşları’nın 100. Yıldönümüne ithafen bir fotoğraf sergisi de gerçekleştirilmiştir.

Kutlu Doğum programı ve Çanakkale Savaşları'nın 100. yıldönümü münasebetiyle birsergi açılışı 25 Nisan Cumartesiakşamı yapılmıştır.

Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu Çocuk Kulübü, Büyükelçiliğimizin desteğiyle, 26 Nisan Pazar günü Swiss Otel'de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutlamıştır.

27 Nisan akşamı Büyükelçilik Rezidans'ındaErnst&Young Moskova Ofisi tarafından “Rusya’daki ekonomik gelişmeler, kısa ve uzun vadedeki beklentiler ile söz konusu gelişmelerin İnşaat ve Gayrimenkul Sektörleri üzerindeki etkileri” konulu bir sunum düzenlenmiştir. Sunum öncesinde bir kokteyl düzenlenmiştir.

Moskova Devlet Üniversitesi Afrika- Asya Enstitüsü Sergi Salonunda Çanakkale Fotoğrafları Sergisi 18 Mayıs 2015 günü açılmıştır. Sergi 23 Mayıs gününe kadar açık kalmıştır.

Türk mutfağından ve Türk kahvesinden ikramlar ile modern Türk kıyafetlerinden oluşan moda defilesini içeren bir etkinlik,27 Mayısakşamı Sayın Nurtop Yardım’ın evsahipliğinde Büyükelçilik İkametgahı’nda düzenlenmiştir.Etkinlik boyunca, Türkiye hakkında kısa bir video gösterimi yapılmış, Çaykovskiy Devlet Konservatuvarı’ndan Çetin Ceviz ve Cemil Yener Gökbudak kısa bir konser vermiştir. Ayrıca, "UNESCO Türk Mirası" ve Gülsen-Doğan Soysal çiftinin dekoratif cam ve resim sergileri açılmıştır.Etkinliğe Rusya’daki kordiplomatik temsilcileri, sanatseverler, medya mensupları ve bazı işadamları iştirak etmiştir.

RF'de kültürel ve sanatsal etkinlikler düzenleyen bir kurum olan Toplumsal Konsey'de 28 Mayıs günü Çanakkale Fotoğrafları Sergisi açılmıştır, Açılış Büyükelçi Sayın Ümit Yardım ve Konsey Üyesi S.Markov tarafından yapılmıştır. Serginin açılışında Avustralya Büyükelçisi de hazır bulunmuştur. Sergi 5 Haziran'a kadar açık kalmıştır. Çanakkale Sergisi 2015 yılı içinde başka mekanlarda da düzenlenmiştir.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, Rusya'da eğitim gören üniversite öğrencilerimizle Büyükelçilik'te yemekli bir toplantıda biraraya gelinmiştir.

Anadolu Ateşi grubu 29 Mayıs Cuma gecesi Kremlin Salonu'nda ve31 Mayıs-1 Haziran tarihlerinde Kazan Pramida Konser Salonu’nda sanatseverlerle buluşmuştur.

Suzdal şehrinin 991. kuruluş yıldönümü kutlamalarına 8 Ağustos 2015 tarihinde Büyükelçi Sayın Ümit Yardım tarafından katılım sağlanmıştır.Etkinliklerkapsamında, diğer ülkelerin gruplarının yanısıra,Ankara Büyükşehir Belediyesi FOMGET (Folklor Müzik Gençlik Topluluğu) halk oyunları ekibi de gösteri yapmış ve izleyicilerden beğeni toplamıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu 28 Ağustosgünü12:30-14:30 saatleri arasında Büyükelçiliğimiz Kançılarya binasında düzenlenmiştir. Resepsiyonda Sayın Cumhurbaşkanımızın mesajı Büyükelçi Sayın Ümit Yardım tarafındanokunmuştur. MesajınRusça tercümesi de katılımcılara dağıtılmıştır. Silahlı Kuvvetler Ataşemiz Tuğamiral Ahmet Hakan Güneş de bir selamlama konuşması yapmıştır.Resepsiyona, Büyükelçiliğimiz personeli, vatandaşlarımız,Moskova'daki Askeri Ataşeler veRFaskeri yetkililerinin bulunduğu 200 civarında davetli katılmıştır.

Büyükelçiliğimiz, TC Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü (DAGM) ve RF Federal Arşiv Ajansı (ROSARŞİV) işbirliğiyle gerçekleştirilen "Arşiv Belgeleriyle Moskova-İstanbul İlişkileri Tarihi (XV.-XVIII. Yüzyıl Başlangıcı) Sergisi"nin açılışı 3 Eylül 2015 günü Moskova'da yapılmıştır.

6 Ekimakşamı Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, RF Otelciler ve Restorancılar Derneği Başkanı İgor Buharov, TUSİD Başkan Yardımcısı Ahmet Gürkaynak, Arzum Dış Ticaret Müdürü Erhan Coşkun, Gastroinox Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahim Güzel, Türk ve Rus işadamlarının katılımıyla Büyükelçilik Konutu'nda Türk kahvesi tanıtım etkinliği düzenlenmiş ve misafirlerimize Türk kahvesi ikram edilmiştir.

"I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı İmparatorluğu" başlıklı konferans, SPGM Büyükelçi Sayın Altay Cengizer'in katılımıyla14 Ekim günü Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Çalışmaları Enstitüsü'nde düzenlenmiştir.

Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıldönümü vesilesiyle “Savaştan Barışa Uzanan Yol” adlı Fotoğraf Serginin açılışı 14 Ekim günü Zafer Parkı’nda bulunan II. Dünya Savaşı Müzesi’nde yapılmıştır. Açılış, Büyükelçi Sayın Ümit Yardım'ın yanısıra, MKAY Büyükelçi Sayın Ali Kemal Aydın, Siyaset Planlama Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Altay Cengizer, RF Dışişleri Bakanlığı 4. Avrupa Departmanı Aleksandr Botsan-Harçenko ve Müze Müdür Vekili V.N. Skryabin'in katılımıyla gerçekleşmiştir. Sergi 28 Ekim gününe kadar açık kalmıştır.

Dışişleri Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) ile Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) tarafından 15 Ekim 2015 tarihinde Moskova'da, Türkiye-Rusya diplomatik ilişkilerinin kuruluşunun 95. yıldönümü vesilesiyle "Rusya ve Türkiye: Çokboyutlu Ortaklığın Geliştirilmesi" başlıklı bir konferans düzenlenmiştir. Açılışı RIAC ve SAM Başkanları İgor İvanov ile Ali Resul Usul ile RF Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Aleksey Meşkov ve TC Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın tarafından yapılan konferansa her iki ülkeden çok sayıda değerli akademisyen ve emekli diplomat iştirak etmiştir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 92. yıldönümü vesilesiyle verilen resepsiyon çerçevesinde, Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü Fotoğraf Sergisi, UNESCO Türk Mirası sergisi, tasarım ve resim sergileri, kaligrafi çizimleri, Türk kahvesi ve Pamukkale tanıtım köşeleri gibi etkinlikler düzenlenmiş, resepsiyona katılan konuklar bu etkinlikleri ziyaret etmişlerdir.

2 Aralık 2015 günü yapılması planlanan Büyük Selçuklu Mirası Fotoğraf Sergisi ve Konferansı ise iki ülke arasında yaşanan uçak krizi nedeniyle ertelenmiştir.

2016

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü vesilesiyle Büyükelçiliğimizde düzenlenen törende tüm şehitlerimizi rahmetle andık.

20 Nisan Günü Büyükelçiliğimizde “Kutlu Doğum” programı düzenlenmiştir.

23 Nisan günü BüyükelçiliğimizdeUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Büyükelçiliğimiz çocuklarının ve Moskova'daki Türk toplumunun çocuklarının katılımıyla kutlanmıştır.

Ülkemizin İstanbul'da yapılan İİT 13. Zirvesi'nde Dönem Başkanlığını alması münasebetiyle 27 Nisan günü Büyükelçiliğimiz İkametgahında İİT üyesi ülkelerin Büyükelçileriyle bir toplantı düzenlenmiş, ülkemizin Dönem Başkanlığı öncelikleri hakkında bilgi verilmiştir.

29 Nisan günüİngiliz kuvvetleri ve müttefikleri ile Osmanlı kuvvetleri arasında geçen ve I. Dünya Savaşı'nın temel muharebelerinden biri olarak bilinen Kut'ül Amare Savaşı'nın 100. yıldönümüBüyükelçiliğimizde düzenlenen törenlekutlanmıştır.

18 Haziran günü Moskova Müftülüğü ile işbirliği halindeMoskova Zafer ParkıCamii bahçesinde kurulan Ramazan Çadırında iftaryemeğiverilmiştir.İftar yemeğine Rusya Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynuddin de katılmıştır.

12-14 Ağustos 2016 tarihlerindetarihi Suzdal şehrinde düzenlenen uluslararası folklör festivaline Devlet Halk Dansları Topluluğu’na mensup sanatçılarımız katılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı münasebetiyle Büyükelçiliğimizde Rus yetkililer ve Moskova'daki Askeri Ataşeliklerden temsilcilerin de katılımıyla bir resepsiyon düzenlenmiştir.

Kurban Bayramı vesilesiyle 12 Eylül günü Büyükelçiliğimizde vatandaşlarımız, personelimiz ve kordiplomatik temsilcileriyle bayramlaşılmıştır.

21 Eylül günü Büyükelçi Ümit Yardım tarafından Türk-Rus ilişkileri, aynı tarihlerde seçim gözlemcisi olarak Moskova'da bulunan eski Gabon Büyükelçimiz ve halihazırdaSomali-Somaliland Görüşmeleri Özel Temsilcimiz Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer tarafından da Türkiye'nin Afrika Politikası hakkında Moskova Devlet ÜniversitesiAsya ve Afrika Araştırmalar Enstitüsünde sunum yapılmış, akademisyenler ve öğrencilerle biraraya gelinmiştir.

Birinci Dünya Savaşı'nda esir düşerek hayatını kaybeden askerler anısına yüzyıl önce inşa edilen ve günümüzde tekrar restore edilen anıtlardan28 Eylülsabahı Spassk-Dalniy sehrindekini, öğleden sonra Şkotovo'dakinin açılış törenine katılım sağlanmıştır. Rusya'nın ülkemize en uzak bölgelerinden birinde şehitlerimiz yüzyıl sonra rahmetle anılmıştır.

10 Ekim günü Rus sanatçılardan oluşan Türk müziği grubu "Divan" üyeleri ve Çaykovski Konservatuarında doktora yapan Türk sanatçılarla İkametgahta buluşulmuştur.

11 Ekim günüŞarkiyat Enstitüsü ve MGU Asya Afrika Ülkeleri Enstitüsü’nden seçkin Türkologlarla öğle yemeğinde buluşulmuş, bu vesileyle değerli dilbilimci Prof. Dmitri Vasilyev’in 70. yaşgünü tebrik edilmiştir.

Büyükelçi Ümit Yardım12 Ekim 2016 tarihindeyöneticileri arasında Sergei Markov’un da bulunduğu Toplumsal Konsey'deTürkiye-Rusya ilişkileri konusundaRus uzman ve akademisyenlerle biraraya gelmiştir.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete intikalinin 78. yıldönümünde Büyükelçiliğimizde düzenlenen törende saygıyla andık.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, 15 Aralık 2016 tarihinde Rus basın mensupları ile bir tanışma toplantısında biraraya gelmiştir.

Dışişleri Bakanlığımız Stratejik Araştırmalar Merkezi (STRM) ile Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) işbirliğinde 16 Aralık 2016 tarihinde Ankara’da “Türk-Rus İlişkilerinin Derinleştirilmesi” ana başlığıyla uluslararası bir konferans düzenlenmiştir.

2017

Büyükelçi Hüseyin Diriöz sonuncusu 19 Aralık 2017 tarihinde olmak üzere, 2017 yılı içerisinde Türk ve Rus basın mensuplarıyla düzenli aralıklarla biraraya gelmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Başkanı ve eski Dışişleri Bakanı Sergey İvanov’u ve RIAC Genel Direktörü Andrey Kortunov’u 23 Ocak 2017 tarihinde ziyaret etmiştir.

Zeyno-Muhsin Bilge Koleksiyonu’na ait çeşitli Türk çağdaş resim sanatı eserlerinin Moskova Doğu Sanatları Müzesindeki 1 ay süreli sergisinin açılışı 6 Mart 2017 tarihinde yapılmıştır.

8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle Büyükelçilik İkametgahında Konser düzenlenmiştir.

Yakutistanlı çocuk folklor grubu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle Büyükelçiliğimizde ağırlanmıştır.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle, Rusya'da eğitim gören üniversite öğrencilerimizle biraraya gelinmiştir.

Moskova’da mukim öndegelen işadamlarının katılımıyla 25 Mayıs 2017 tarihinde Büyükelçilik İkametgahında İnguşetya’daki yatırım imkanlarının tanıtıldığı bir toplantı yapılmıştır.

Moskova’da 16-18 Haziran 2017 tarihlerinde “Türkiye Festivali” düzenlenmiştir.
Moskova’nın en prestjlisemtinde Başbakanlık binasının hemen yanındayer alan “Krasnaya Presnya” Parkındayapılan festival katılımcı sayısı ve kapsamı bakımından bugüne kadar RF'deülkemizintanıtımıamacıyla düzenlenenen büyük tanıtım etkinliği olmuş ve 150 biniaşkın kişi tarafından izlenmiştir.


Moskova Müftülüğü ile işbirliği halinde Zafer Parkı Camiinde 16 Haziran 2017 tarihinde düzenlenen Ramazan Çadırı etkinliğinde iftar düzenlenmiştir.

Devlet Sanatçısı İdil Biret 12 Temmuz 2017 tarihinde Büyükelçiliğimiz İkametgahında bir konser vermiştir.

Mehteran Takımımız, 23 Ağustos-4 Eylül 2017 tarihlerinde Moskova’da düzenlenen Spasskaya Kulesi Uluslararası Müzik Festivali" etkinliğine katılmıştır.

30 Ağustos Zafer Bayramı Resepsiyonu Büyükelçiliğimiz Konutu’nda düzenlenmiştir.
Resepsiyona yaklaşık 400 Rus ve yabancı ülke askeri ve diplomatik temsilcileri katılmıştır.

Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesinde 26 Ekim-4 Kasım 2017 tarihlerinde "Büyük Selçuklu Mirası Projesi” çerçevesinde çekilen fotoğraflardan oluşan bir sergi düzenlenmiş, Büyük Selçuklu tarihine ilişkin 26 Ekim 2017 tarihinde bir sempozyum düzenlenmiştir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yıldönümü vesilesiyle Büyükelçilik Konutu’nda
29 Ekim 2018 Pazartesi günüöğlen saatlerinde iki aşamalı (12.00-14.00 Vatandaşlarımız, 13.30-15.30 Kordiplomatik ve Rus yetkililer) olarak resepsiyon verilmiştir. Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yaklaşık 600 kişi ağırlanmıştır.

"Istanbul Photo Awards” adlı yarışmada başarılı bulunan fotoğraflar 9-19Kasım 2017 tarihleri arasındaMoskova'da sergilenmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ölümünün 79. Yıldönümünde Büyükelçilik Kançılaryası’nın kabul salonunda düzenlenen törenle anılmıştır. Törene Büyükelçilik mensuplarımızın yanısıra RF’de yaşayan Türk vatandaşları da iştirak etmiştir.

Ülkemizde öğrenim gören RF vatandaşlarının katılımıyla 14 Kasım 2017 tarihinde Büyükelçilik İkametgahında öğrenci buluşması etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, “Başkurdistan Cumhuriyeti Misafirperverliği ve Turizm Sektörü Forumu”nakatılmak ve Başkurdistan Başkanı Rüstem Hamitov ile görüşmek üzere 15 Kasım 2017 tarihinde Ufa’yı ziyaret etmiştir.

RF’nin Ankara eski Büyükelçisi Andrey Karlov’un eşi Marina Karlova tarafından kurulan Uluslararası Andrey Karlov Vakfı’nın tanıtımı amacıyla 20 Kasım 2017 tarihindeBüyükelçiliğimiz İkametgahında vakıf yöneticileri,Rusyetkililer,RTİB Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı işadamlarımızın katılımıylabir resepsiyon düzenlenmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz,DEİK'in organizatörlüğündedüzenlenen Türkiye-Rusyaİş Konseyi'nin 19. Ortak Toplantısına ve Türk-Rus İş Forumu'na katılmak, ayrıca yerel yetkililerle görüşmek üzere29-30 Kasım 2017 tarihlerinde Voronej’i ziyaret etmiştir.

Piyano sanatçısı Anjelika Akbar Rus ressamı Ayvazovski'nin 200. doğum yılı kutlamaları çerçevesinde 4 Aralık 2017 tarihinde Moskova’da "Ayvazovski'nin İstanbul'u" proje kapsamında 4 Aralık 2017 tarihinde Moskova'da bir piyano konseri vermiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Yerel yöneticilerle veiş camiasının temsilcileriyletemaslarda bulunmak üzere 13-14 Aralık 2017 tarihlerinde Sverdlovsk İlinin merkezi Ekaterinburg’u ziyaret etmiştir.

2018

Büyükelçi Hüseyin Diriöz 5-6 Ocak 2018 tarihlerinde Rostov-Krasnodar
bölgesini ziyaret ederek yerel yetkililerle görüşmüş, ticaret ve sanayi odaları, üniversiteler ile basın kuruluşlarıyla çeşitli temaslarda bulunmuştur.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Sayın Murat Karahan’ın Bolşoy Tiyatrosu’nda temsil için Moskova’yı ziyareti vesilesiyle Büyükelçilik İkametgahı’nda 23 Ocak 2018 tarihinde Bolşoy Tiyatrosu Direktörünün dahil olduğu bir çalışma yemeği düzenlenmiştir.


Uluslararası Andrey Karlov Vakfı tarafından 20 Şubat 2018 tarihinde Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü’ünde (MGIMO) “Türkiye-Rusya İlişkilerinin Geçmişi ve Geleceği” konulu çalıştay düzenlenmiştir.


Çalıştaya, Türkiye’den, AnkaraÜniversitesi RektörüProf. Dr. Erkan İbiş,Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan,TOBB ETÜ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Şahin, Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Toplumsal Forum Türk Kanadı Genel Sekreteri Büyükelçi (E) Ender Arat ve Büyükelçi (E) Halil Akıncı katılmıştır. Çalıştay’da Büyükelçi Hüseyin Diriöz tarafından Türkiye-RF ilişkileri hakkında bir konuşma yapılmıştır.

28 Şubat 2018 tarihinde Eğitim Müşavirliğiyle işbirliği halinde RF’de yükseköğrenimlerine devam eden bir grup öğrenciyle Büyükelçiliğimiz Kançılaryası’nın kabul salonunda bir

tanışma toplantısı düzenlenmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Genel Direktörü Andrey Kortunov ile RIAC’ın üst yönetimini 7 Mart 2018 tarihinde Büyükelçilik İkametgahı’nda çalışma yemeğinde ağırlamıştır.

8 Mart Kadınlar Günü münasebetiyle Büyükelçilik İkametgahı’nda Konser düzenlenmiştir.

Türk-Rus Toplumsal Forumu Toplantısı, Rus kanadından bazı alt-komite Başkanlarının atanmamış olması nedeniyle kısıtlı katılım formatında 31 Mart 2018 tarihinde İstanbul’da toplanmıştır.

4-5 Nisan 2018 tarihlerinde Türk Tarih Kurumu (
TTK), Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) ve Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü işbirliğinde ve Rusya Tarih Kurumu’nun evsahipliğinde "I. Dünya Savaşı ve XX. Yüzyılın Başında Türk-Rus İlişkileri Sempozyumu" düzenlenmiştir.

20 Nisan 2018 tarihinde Büyükelçiliğimizin desteğiyle “Moskova Devlet Akademik Filarmonisi”nde piyanist Yudum Çetiner ve Selin Şekeramber tarafından resital verilmiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı YETKM’nin sponsorluğunda Türkiye’yi ziyaret etmiş olan Rus öğrencilerin katılımıyla Büyükelçiliğimiz Kançılaryası kabul salonunda kutlanmıştır.

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle 18 Mayıs 2018 tarihinde
ülkemizde öğrenim gören RF vatandaşlarının katılımıyla Büyükelçiliğimiz Kançılaryası’nın kabul salonunda öğrenci buluşması etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Moskova Müftülüğü ile işbirliği halinde Zafer Parkı Camii’nde 3 Haziran 2018 tarihinde düzenlenen Ramazan Çadırı etkinliğinde iftar düzenlenmiştir.

25 Haziran 2018 tarihinde RF’de eğitim-öğretim yılının sona ermesi vesilesiyle Eğitim Müşavirliğiyle işbirliği halinde RF’de yükseköğrenimlerine devam eden bir grup öğrenciyle Büyükelçiliğimiz Kançılaryası’nın kabul salonunda biraraya gelinmiş, öğrencilerin soruları yanıtlanmıştır.


26 Haziran 2018 tarihinde Çaykovski Konservatuarı’nın düzenlediği “Ses Dünyası Festivali” kapsamında, İstanbul Devlet Türk Müziği Araştırma ve Uygulama Topluluğu sanatçıları tarafından Büyükelçiliğimizin desteğiyle klasik Türk müziği konseri icra edilmiştir.

"Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasındaki İlişkilerin Esasları Hakkında Antlaşma"nın 26. yıldönümü vesilesiyle 27 Haziran 2018 tarihinde RF Dışişleri Bakanlığı'na bağlı Kordiplomatik Hizmetleri Genel Müdürlüğü (UPDK) etkinlik salonunda “Türk-Rus Dostluk Gecesi” düzenlenmiştir. Geceye farklı iş kollarından yaklaşık 150 Türk ve Rus katılmıştır. Etkinliğe Rus tarafından RUİD Genel Sekreter Yardımcısı Marina Korosteleva, Rossotrudniçestvo Başkanı ve Türkiye-RF Toplumsal Forum Eş-Başkanı Eleonora Mitrofanova,RF Federasyon Konseyi Senatörü Kalaşnikov Sergey Vyaçeslavoviç ile yeni kurulan RF-Türkiye Dostluk Topluluğu (RTDT) Başkanı ve St. Petersburg Politeknik Üniversitesi RektörüAndrey İvanoviç Rudskoykatılarak birer konuşma yapmıştır. Büyükelçi Hüseyin Diriöz de günün anlam ve önemine ilişkin kısa bir takdimde bulunmuştur.

1 Ağustos 2018 tarihinde, Çaykovski Konservatuarı’nda, Klasik Türk Sanat Müziği icra eden “Tanino Trio” yaklaşık 200 kişinin katıldığı bir konser vermiştir.

Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Büyükelçiliğimiz, Türk Hava Yolları ve Moskova Belediyesi'nin katkıları ile Türkiye Otelciler Federasyonu'nun (TÜROFED) organizasyonuyla Haziran 2017’de Moskova’nın en prestijli semtinde Başbakanlık binasının hemen yanında yeralan “Krasnaya Presnya” Parkında düzenlenen "Türkiye Festivali"nin ikincisi 10-12 Ağustos 2018 tarihlerinde gerçekleştirilmiştir. Festivale, Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy da iştirak etmiştir. Festivalin tanıtımına matuf olarak 8 Ağustos 2018 günü Büyükelçiliğimizce TASS resmi ajansında bir basın toplantısı düzenlenmiştir. Toplantıya yaklaşık 70 basın mensubu katılmıştır. Katılımcı sayısı ve kapsamı bakımından RF'de ülkemizin tanıtımı amacıyla düzenlenen en büyük tanıtım etkinliği niteliğini taşıyan sözkonusu Festival bu yıl da 100 binin üzerinde kişi tarafından izlenmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, 10 Eylül 2018 tarihinde, Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (RIAC) Genel Direktörü Andrey Kortunov’u ziyaret etmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, 25 Eylül 2018 tarihinde, Moscow Carnegie Düşünce Kuruluşu’nun Genel Direktörü Dimitri Trenin’i ziyaret etmiştir.

25 Eylül 2018 tarihinde Büyükelçilik Konutu’nda Türk Musiki Grubu “Alaturka” tarafından bir konser verilmiştir. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı etkinlik sonrasında davetlilere Türk yemekleri ikram edilmiştir.

27 Eylül 2018 tarihinde Büyükelçilik Konutu’nda RF Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen bir haftalık eğitim programına katılmak üzere Moskova’ya gelen Bakanlığımızın Genç Diplomatlar için yemek verilmiş, kendilerine Türkiye-RF ilişkileri hakkında kapsamlı bilgi verilmiştir.

Dünyaca ünlü flüt sanatçımız Şefika Kutluer 8 Ekim 2018 tarihinde Çaykovski Konservatuarı’nda yaklaşık 250 kişinin katıldığı bir resital vermiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz, 9-12 Ekim 2018 tarihlerinde, Moskova’da, Toplumsal Forum’un Medya Alt-Komitesi tarafından organize edilen “Genç Gazeteciler Eğitim Programı”nın 12 Ekim günü Rossotrudniçestvo’da düzenlenen diploma törenine katılmış, ayrıca Genç Gazetecileri Büyükelçilik Konutu’nda ağırlamıştır.

Türkiye ile RF arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 95. Yıldönümü vesilesiyle Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (STRM) ile Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi (

RIAC) arasında ilki 2015 yılındagerçekleştirilen ve sonrasında kurumsal hale gelen konferansların üçüncüsü 23 Ekim 2018 tarihinde

RIAC’ın evsahipliğinde Moskova’da düzenlenmiştir. Büyükelçi Hüseyin Diriöz Konferansın açılışında bir konuşma yapmış, ayrıca kapanış oturumunda kısa bir takdimde bulunmuştur. Ayrıca, STRM ve RIAC temsilcileri için Büyükelçilik Konutu’nda bir yemek verilmiştir.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıldönümü vesilesiyle Büyükelçilik Konutu’nda
29 Ekim 2018 Pazartesi günüöğlen saatlerinde resepsiyon verilmiştir. Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle yaklaşık 600 kişi ağırlanmıştır.

30 Ekim 2018 tarihinde, Moskova’da bulunan Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve RF Beşeri Bilimler Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenledikleri “Arşiv belgelerinde Rus-Türk ilişkileri” konulu serginin açılışı anılan Üniversite’de düzenlenmiştir.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz açılışa katılarak bir konuşma yapmıştır.

Türk-Rus Toplumsal Forum IV. Toplantısı 2-4 Kasım 2018 tarihlerinde Antalya’da düzenlenmiştir. Büyükelçi Hüseyin Diriöz’ün de katıldığı Forum çerçevesinde önümüzdeki dönemde iki ülke arasında kültür, eğitim, bilim, spor, tarih, medya gibi alanlarda gerçekleştirilecek etkinlikler ele alınmıştır.

Büyükelçi Hüseyin Diriöz 6 Kasım 2018 tarihinde Rus basın mensuplarıyla Büyükelçilik Konutu’nda biraraya gelmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Atatürk ölümünün 80. Yıldönümünde Büyükelçilik Kançılaryası’nın kabul salonunda düzenlenen törenle anılmıştır. Törene Büyükelçilik mensuplarımızın yanısıra, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Sayın Volkan Bozkır ve Komisyon üyeleri ile RF’de yaşayan Türk vatandaşları da iştirak etmiştir.

28 Kasım 2018 tarihinde, Moskova’daki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Büyükelçi Andrey Karlov’un doğduğu şehir olan Klinsty’nin Belediye Başkanı

ile Antalya’nın Demre Belediyesi Başkanı biraraya gelerek iki taraf arasında tesis edilen Kardeş Şehir ilişkisi kapsamında önümüzdeki dönem yürütülecek projeler hakkında görüşmüş, katılımcıları bilgilendirmiştir. Sözkonusu etkinliğe katılan Büyükelçi Hüseyin Diriöz, yerel yönetimler arasındaki ilişkilerin önemini vurgulayan bir konuşma yapmıştır.

Büyükelçiliğimiz 1 Aralık 2018 tarihinde International Women’s Club tarafından düzenlenen hayır kermesine katılmış, ülkemizi temsil etmiştir.

Atatürk

Pazartesi - Cuma

Vatandaş Kabul: 09:00-12:30
1.01.2023 8.01.2023 Yeni Yıl Tatili
23.02.2023 24.02.2023 Anavatan'ın Savunucuları Günü
8.03.2023 8.03.2023 Dünya Kadınlar Günü
21.04.2023 21.04.2023 Ramazan Bayramı 1. gün
1.05.2023 1.05.2023 İşçi Bayramı
8.05.2023 9.05.2023 Rusya'da Zafer Bayramı
12.06.2023 12.06.2023 Rusya Günü
28.06.2023 28.06.2023 Kurban Bayramı 1. günü
29.10.2023 29.10.2023 Cumhuriyet Bayramı
6.11.2023 6.11.2023 Halkların Birliği Bayramı